u izradi...
Ovo je samo uvid u Priručnik Preživljavanja. Uskoro u tiskanom izdanju!
u izradi...
“Oprema” je zasigurno jedna od najdiskutiranijih tema u krugovima outdoora. Oprema, iako nije baza preživljavanja, ona se po važnosti nalazi na vrhu piramide preživljavanja.
Priča o opremi vuče korijene još iz vremena prethistorije kada su naši dlakavi praoci počeli koristiti mozak, pa je tako započelo doba izuma prvih alatki i pomagala s kojima su se mogli lakše ophrvati teškom načinu preživljavanja. Zbog novog stila života, a uz to i otkrivanja vatre, počinju se proizvoditi prvi odjevni predmeti koji već tada u nekim dijelovima svijeta predstavljaju spas od sigurne smrti.
I tu započinje naša priča, priča ovisnosti o opremi. Ta priča svoj vrhunac ima u današnje moderno vrijeme gdje je naše odcjepljenje od majke prirode toliko veliko da samo jedan bezazlen izlet u prirodu bez adekvatne opreme može postati velika noćna mora.
Tokom svog višegodišnjeg iskustva, kao instruktor preživljavanja u prirodi, imao sam mogućnost neposredne spoznaje o ovisnosti opreme. Ta ovisnost kod nekih pojedinca, graniči sa ludošću, jer u strahu od neznanja nose desetke kilograma nepotrebne opreme, pa se u njihovim ogromnim ruksacima može naći maltene civilizacija u malome. U tome nema ničega lošeg (osim bolnih leđa), to je normalan put rasta pojedinca koji se upušta u svijet outdoora.
Ponekad kad izlazimo na teren, znajući da u grupi ima uvijek netko tko nosi sve i svašta, i sam postajem ovisan o tuđoj ovisnosti te uzimam minimalnu opremu znajući da se mogu osloniti u cijelosti na ono što prijatelji nose krseći prvo pravilo u preživljavanju - pravilo samodostatnosti.
Ne moram ponavljati da je danas moderan čovjek jako odvojen od prirodnog ambijenta i načina življenja. Veliki gradovi i brze ceste po kojima se krećemo najveća su prepreka shvaćanja prirodnih zakonitosti. Odvojenje je toliko veliko, da kada moderan čovjek kroči u nepoznato, svaki je put u situaciji potencijalnoga preživljavanja.
Da bi imao totalnu kontrolu nad prirodnim okruženjem, potrebno mu je veliko iskustvo i znanje što se stječe kroz dugi niz godina izučavanja. Moderan čovjek, očito svjestan vlastite manjkavosti, misli da s opremom može kompenzirati vlastita neznanja, ali isto tako može i realizirati vlastita znanja.
Biti samo dostatan putem opreme znači prilagoditi opremu vlastitom znanju i sposobnostima; nema smisla nositi sjekiru sa sobom ako ju nikad nismo koristili, a još manje smisla ima nositi anti viperin, tj. zmijski protuotrov a ne znati da je njegova primjena opasnija od samog zmijskog otrova te da nepravilno skladištenje poništava njegovu efikasnost.
Nakon što smo pripremili opremu koja je u službi realizacije vlastitih znanja i sposobnosti, opremu treba prilagoditi i situaciji u koju se upuštamo, jer nositi alpinističku opremu na leđima a kretati se pustinjskim pijeskom zaista je apsurdno.
U slučaju da se izgubimo i da smo sami u planini ili drugom ambijentu, ali s adekvatnom opremom koju znamo koristiti, ona će nam zasigurno poslužiti da to bezazleno gubljenje ostane takvo i ne preraste u realnu situaciju preživljavanja. U toj situaciji biti ćemo u potpunosti samodostatni zahvaljujući našoj opremi i naša potreba za prirodna znanja biti će svedena na minimum. I upravo zbog toga ono što moramo znati su osnove opreme i njene iskoristivosti.
Uvjeren sam da većina vas ima ili će imati nožić zvan multi-tool. Tajna uspjeha tog multi alata, koji je preplavio koju godinu u natrag i naše tržište, je baš njegova multikorisnost. Zar postoji bolje od toga da u jednom malom nožiću imaš cijelu kutiju alata!
Jedna stvar s mnogo primjena - to je princip multikorisnosti, princip kojemu treba težiti svim silama u organiziranju naše opreme. Zašto?
Ako uspijemo po tom principu organizirati naš ruksak, u njemu će se nalaziti oko desetak artikala ali sa mnogostrukim primjenama, te će jedan mali ali znalački ispunjen ruksak zasigurno konkurirati i onom najvećem neiskusnog prijatelja.
Evo samo jednog od primjera u odabiru opreme po principu multikorisnosti - kuhalo koje se koristi tokom naših višednevnih izbivanja u prirodi.
Većina nas na višednevne izlete nosi plinsko kuhalo: jednostavno, praktično ali s ograničenom primjenom koja je limitirana isključivo samo za kuhanje. Dovoljan je samo kvar ventila koji nam onemogućuje njegovu upotrebu , a njegova veličina i težina nisu ni najmanje zanemarive.
Na tržištu već neko vrijeme postoji u prodaji tz. - Švedsko alkoholno kuhalo. Ovo kuhalo radi na alkohol, nema nikakvog ventila te je u cijelosti nepokvarivo i vrlo pouzdano; jedno punjenje traje sat vremena rada, tako je jednostavno da se bez većih problema može napraviti i sa aluminijskom limenkom i čavlom (nađenima u prirodi), maleno je i lagano, a ono što je najbitnije ne koristi neiskoristivi plin kao prethodno kuhalo već u potpunosti sagorivi alkohol. Sa etilnim alkoholom osim kuhanja možemo zapaliti i vatru, dezinficirati rane, ukloniti nepoželjne nametnike i modelirati kožu.
O primjerima multikorisne opreme mogli bi napisati cijelu knjigu, kao npr. o plitkoj tavi sa čvrstom drškom kojom je moguće bez problema kopati, o poncho kabanici koja postaje hamok- viseća ležaljka ili krov - zaklon, ili o velikim vrećama za smeće - kraljicama multikorisne opreme itd., itd…
Postoji jedno pravilo među SAS-ovcima: "Kada se vratite natrag sa terena, otvorite ruksak i prospite sve na pod, napravite tri hrpe opreme. Prva neka bude oprema koju ste stalno koristili, druga sa stvarima koje ste ponekad upotrebljavali, a treća sa predmetima koji su bili van upotreba. Uklonite drugu i treću hrpu i uzmite samo prvu! Na idućoj pustolovini testirajte da li vam je ona oprema iz prve hrpe koju stalno koristite bila stvarno dovoljna. Ako jeste, onda razmislite što bi od toga mogli izmijeniti, ne bi li sa istim "alatom" mogli zadovoljiti više potreba.
Garantiram vam da ćete nakon daljnjeg iskustva reducirati vašu opremu i svesti sve na mali ruksak velike primjene, jer - Što više imaš u glavi to manje nosiš na leđima.
Mnogo puta čujem fraze poput: "Ovo je super ruksak, platio sam ga samo” ... “Nemam sada love, kupiti ću si ovo od Kineza”... “Ovo sam nabavio polovno od vojske, malo je staro ali, prava je to stvar..."
U situaciji gdje vam život može ovisiti o kvaliteti opreme koju imate sa sobom, nema mjesta štednji!
Ako se netko želi baviti šetnjom kroz prirodu po dobro oznaćenoj stazi ne udaljavajući se od auta više od jednog kilometra, neka slobodno obuje i kartonske gojzerice. Mi ovdje diskutiramo o potrebama realnog preživljavanja, ekstremnog outdora i treninga preživljavanja.
Previše ima situacija gdje se tokom boravka u prirodi oprema koja je dovedena na limit izdržljivosti jednostavno "raspadne": ruksazi (od marke!) kojima pucaju šavovi, cipele kojima se odljepljuju džonovi, jakne kojima pucaju patent zatvarači, baterijske lampe koje pri prvoj vlazi idu u kratki spoj i cijeli niz drugih gluposti. Sve to bilo bi zasigurno smiješno kad vam u toj datoj situaciji život nebi ovisio isključivo o toj opremi.
Kada se nađete promrzli i umorni na granici pothlađivanja, usred snježne mećave sa patent zatvaračem koji pri zatvaranju puca u ruci ili kada shvatite da je nesnosna bol u koljenima uvjetovana vašim super ruksakom koji ste platili samo... jer se klati na vašim ledima kao ljuljačka, zasigurno ćete opsovati dan svoje gluposti i brzopleti odabir.
Moj savjet je preferirati profesionalnu opremu namijenjenu ekstremnim sportovima ili vojnim krugovima (samo onu rezerviranu priznatim specijalnim postrojbama) jer to je jedina oprema koja je mnogostruko isprobana na terenu u ekstremnim situacijama.
Ako nismo u mogućnosti doći do takve opreme, onda obavezno moramo podvrgnuti hard testu sve što planiramo ponijeti u bespučja nove pustolovine, te obavezno napraviti test promoćivosti (u kompletnoj opremi tuširaj se 10 minuta).
Obavezno se upoznajte sa vlastitom opremom, stvorite dobro iskustvo s njom jer u ekstremnim situacijama za to neće biti vremena, a o opremi i samo njoj može vam ovisiti i sam uspjeh preživljavanja.
valitetne visoke cipele sa unutrašnjom membranom i Vibram džonom sa što manje vanjskih šavova (ako da, onda višestruko prošiveni) od kvalitetne kože.
Nepromoćiva lagana jakna sa kvalitetnom membranom (Event, Gore Tex...).
Duge hlače od polycoton, ripstop materijala (posebna mrežasta izvedba protiv kidanja) koji garantira brzo sušenje na tijelu i veliku otpornost prilikom upotrebe i sušenja uz vatru.
Kvalitetan ruksak uske konstrukcije napravljen od Cordure, sa unutrašnjom aluminiskom konstrukcijom (plosnato profilnom - ne karbon ili fiber), zbog mogućnosti stabilnog nošenja i overload-a (prekrcavanja). Dobro je imati kod kuće tri modela ruksaka različitih veličina: jedan za dnevnu, jedan za trodnevnu a jedan za višednevnu upotrebu. Ako si nismo u stanju priuštiti tri ruksaka, onda je i dovoljan jedan 50-70 Litreni sa mogućnošću proširenja ali i komprimiranja vanjskim bočnim i gornjim remenima s obaveznom unutarnjom aluminijskom konstrukcijom.
U zimskim mjesecima uvijek dajte prednost slojevitom pristupu oblačenja, koji će detaljno biti obrađen u jednom od slijedećih brojeva Mete. Radije imati tri vunene maje (tanka vunena potkošulja dugih rukava, dolčevita i debeli pulover) sa šuškavcem preko svega, nego jednu debelu toplu jaknu. U svakom trenutku višak se lako može skinuti, pa se tijelo ne znoji i što je najbitnije održava se suhim, dok kod debele jakne ne možermo regulirati temperaturu, pa se znojimo ili kad je skinemo smrzavamo.
Uz tijelo, u hladnom dijelu godine zabranjeno je nositi pamuk; koliko da taj materijal hladi po ljeti te je lak za održavanje, po zimi je neprikladan jer se sporo suši na tijelu. Po statistikama svjetskih spasilačkih službi, većina onih koje je zadesila hipotermija imala je na sebi pamuk kao prvi sloj.
Dobra majica od mikrofibre suši se na tijelu njegovom temperaturom, pa savjetujem njen odabir kao prvi sloj odjevnog predmeta. Biti mokar cijelu noć na hladnome, znači zasigurno pokucati na vrata hipotermiji, ubici broj jedan u svijetu outdoora. Zapamti! Hladnoća + Vjetar + Vlaga = hipotermija!
Često se postavlja pitanje: "Šta mi treba od opreme radi boravka u prirodi?" Odgovor je jednostavan. Potrebna je želja i volja da se uživa u neobičnoj pustolovini. Ali ipak, da ne idemo goli u prirodu i da nas ne smatraju čudakom, potrebno je i nešto opreme. Za istu ne treba trošiti brdo love jer iskustvo je ono koje će s vremenom biti prekretnicom pri odabiru idealne opreme. Ali i za iskustvo treba neko vrijeme. Pa dok ne steknemo to iskustvo, evo koji savjet.
Stopala su ta koja prva dolaze u kontakt s terenom po kojem hodamo, često van staza i teren je ponekad zahtjevan, može se raditi o blatu, stijenama prikrivenim lišćem, prelasku rijeka i drugome.
Moj savjet bio bi uzeti polu visoke gojzerice, one koje blokiraju gležanj taman ispod i lagano preko njega te koje nisu širokog potplata. One su najčešće lagane, precizne i mobilne te uvelike daju podršku vašem stopalu. Teške čvrste gojzerice najčešće se koriste u zimskim uvjetima i kada imate na leđima veliku težinu.
Naše lagane gojzerice mogu biti od raznolikog materijala poput kože, kordure ili kombinacije jednog i drugog. Na tržištu imate mnogo gojzerica koje su napravljene isključivo od plastičnih materijala, kod njih je jedini problem taj da ne dišu ali uz dobru higijenu stopala i zračenje istih nećete imati većih problema. Problemi nastaju kad iste nosite više dana.
Potplat bi trebao biti od kvalitetne gume, a jedan od najkvalitetnijih proizvođača istog je Vibram. Tu ima i kvalitetnih frajera poput Pirelli, Michelin i Continentala koji su se bacili i u outdoor nakon onog automobilskog sektora
Membrana u gojzericama nudi mogućnost da noga diše, a voda ne ulazi. Ista bi trebala biti od poznatih proizvođača poput GoreTex i Event/a. Dobro je znati da membrana u gojzericama uvelike diže njihovu cijenu (i duplo) a nije uvijek neophodna. Po mom iskustvu nju je dobro imati ako želite da brzo i efikasno osušite gojzerice kada vam voda uđe unutar njih, jer iskreno membrana je efikasna samo kolika je njena visina a ponekad zagazimo u lokvu vode višlju od gojzerica.
Ono što je uvelike bitno i što uvjetuje umorna ili odmorna stopala je uložak unutar njih. Najčešće one koje dobijete od proizvođača nisu efikasni. Ako primjećujete da su vam stopala umorna i bolna nakon duljeg hodanja, probajte ubaciti uložak s gelom ili memorijskom pjenom, mogli biste se iznenaditi.
Ako ne nosite gojzerice, možete imati i patike, ali te moraju imati agresivniji potplat koji ne smije biti gladak poput tenisica ili drugih patika za tenis, rukomet ili drugo. Treba preferirati one za trčanje po šumici. Kod patika je dobro to da su lagane, lako se skidaju i lako se stavljaju, a još lakše suše. Jedino treba znati da kod njih su opterećenja na gležanj mnogo veća i ne bi trebalo izmjenjivati gojzerice i njih, jer ako često koristite gojzerice, oslabit će vam gležanj pa onda kad stavite patike moglo bi doći do ozljeda. Patike moraju čvrsto prianjati uz stopalo i unutar njih stopalo se ne smije rotirati lijevo desno.
Tijekom naših pustolovina zabranjene su sandale, a bosi možete hodati samo kad stacionirate Tijekom duljeg hodanja nije na odmet skinuti cipele i prozračiti stopala jer tako izbjegavamo mogućnost nastanka žuljeva. Uz ovu praksu vrhunac bi bio i da uzmete malo pudera kojeg razmažete na stopala i vaša koža neće imati nikakvih problema.
Koju marku odabrati? Sve talijanske marke imaju nevjerojatnu ergonomiju i dizajn te prate kao salivene stopala, ali nisu toliko trajne kao one njemačke koje su nešto tvrđe. Američki proizvođači imaju dugogodišnje iskustvo izrade i kvalitetu, ali nisu poput "talijanskih rukavica". Francuzi nisu daleko od mekoće Talijana i čvrstoće Nijemaca.
Italija: La Sportiva (moj odabir), Scarpa, Salewa, Asolo, Trezeta, Dolomite...
Njemačka - Austrija: Meindel, Hanwag, Haix, Lowa...
SAD: Danner, The North Face, Merrell, Columbia...
Francuska: Salomon, Millet...
Stopala su uz oči i ruke najbitniji alat koji imate u prirodi. Njih poput i ovo dvoje treba uvijek paziti i maziti.
Ako su gojzerice tvoj prijevoz u divljini, onda bi ruksak mogao biti tvoj dom, to jest sve ono što ti je potrebno radi opuštenog boravka u prirodi. Ruksaka ima svakakvih, ovdje nećemo razglabati o modelima, već o karakteristikama ruksaka koje su neophodne za boravak tijekom pustolovina u prirodi.
Oprema poput par litra tekućine, kišne jakne u slučaju prijetećih oblaka, naglavne lampe, flastera, zviždaljki, malih noževa ili noževa, te nešto hrane, sve to bez problema stane u ruksak veličine do 30 litara zapremine, pa nema smisla nositi velike ruksake koji se najčešće pretrpavaju nepotrebnom opremom samo da ne bi zjapili prazni. Ako se radi o pustolovinama od više dana 45 litara zapremine je uvrh glave.
Bitno je znati da ruksak mora imati ćvrst širok pojas na kukovima koji služi da se njegova težina rastereti na donji dio tijela. Učestala je pojava bolova u leđima i vratu zbog toga što ruksak nema isti radi rasterećenja na kukovima koji bi po pravilu trebao prebaciti težinu ruksaka za barem 30% na iste. Takav ruksak, koji se možete čvrsto stisnuti oko kukova, služi i da vam pruži veću mobilnost i stabilnost po zahtjevnom terenu. Stoga, izbjegavajte ruksake koji nemaju debeo i udoban pojas za kukove. Isto tako, naramenice trebaju biti široke i udobne. Također, leđa ruksaka trebala bi biti napravljena od mrežastog materijala kako bi se osigurala ventilacija.
Ne bi bilo na odmet da ruksak ima džepove sa strane u koje možete staviti bocu vode, hranu i druge predmete koje možete dohvatiti bez skidanja ruksaka. Kvalitetni ruksaci često imaju veliki elastični džep na prednjoj strani u kojeg možete staviti vjetrovku i drugu opremu, a da ju izvučete jednim pokretom, bez potrebe za otvaranjem i kopanjem po ruksaku.
Ovakav manji ruksak ne bi trebao biti teži od kilograma, jer na dugim hodanjima svaki gram može biti osjetan. Ruksak bi trebao nositi samo ono što je stvarno potrebno, a postoji jednostavno pravilo: svaki put kada se vratite doma, napravite tri skupine predmeta koje ste izvukli iz ruksaka. Jedna skupina su svi oni predmeti koje ste stalno koristili, druga su oni koje ste koristili rijetko, a treća su oni koje uopće niste koristili. Za sljedeću avanturu, uzmite samo predmete iz prve skupine.
Da bi se ruksak što više rasteretio, potrebno je da ima mogućnost regulacije, i na naramenicama i oko struka. Kvalitetni ruksaci imaju i različite veličine, pa pripazite pri kupnji jer su najčešće označeni s M i L veličinom, uz to neki od njih mogu biti namijenjeni samo muškarcima ili samo ženama. Kada koristite ruksak, bitno je da ga imate priljubljenog uz tijelo, ali ne toliko da niste u stanju zavući ruku između vas i ruksaka.
Na tržištu postoje i mnoge "klokanice", jednodnevne torbe zapremine do osam litara, koje se nose na kukovima. S ovakvom torbom nećete imati problem mokrih leđa, a još manje bolova u istima. Uz to, imat ćete nevjerojatnu stabilnost pri hodanju po zahtjevnom terenu, jer vam je sva težina na donjem dijelu tijela, odnosno na nogama. Kod ovih torbi bitno je da imate džepove za boce i da su pojasevi udobni i jako široki kako biste što više rasteretili težinu na kukove.
I nemojte štedjeti na ruksaku i cipelama, jer kad jednom odaberete i kupite kvalitetan, imat ćete ga za cijeli život.
Jedni od kvalitetnijih ruksaka su: Osprey, Lowe Alpine, Deuter, Vaude, Berghaus, Arc’teryx, Mammut, Mountain Hardwear, Camel Back, Thule, Patagonia...
Uvjek punite ruksak na isti način: važna oprema na dohvat ruke, manje važna na dno, ali poštujući pravilo raspoređivanja težine tako da teže predmete rasporedite uvijek blizu ramena i leđa.
Slažemo li ruksak na uvjek isti način, stvoriti ćemo pravilan protokol ponašanja; i u najvećem mraku prvim pokušajem izvući ćemo iz ruksaka baš ono što nam je neophodno. Dobro je trenirati već kod kuće u mraku brzo izvlačenje pojedinih elemenata iz ruksaka.
U vlastitoj opremi koju koristim na terenu nema predmeta koji nije isproban pod raznim uvjetima, te prepravljen, ispravljen, poboljšan i tako prilagođen vlastitoj potrebi. Sva oprema se može i mora modificirati i prepravljati ali bez da se kompromitira njena sigurnost i funkcionalnost.