Ovo je samo uvid u Priručnik Preživljavanja. Uskoro u tiskanom izdanju!
Zovu me Hipotermija ili pothlađivanje, rađam se u tvojem tijelu podmuklo kada je ono pothlađeno i gubi više temperature od one koju može proizvesti. Obožavam hladnoću, vjetar i vlagu. U vodi sam majstor jer ti kradem toplinu i do 30 puta brže nego na zraku. Moj cilj je upoznati te sa smrću, kao što to svake godine radim sa mnogo njih diljem svijeta.
Samo u SAD-u svake godine više tisuća ljudi umire zbog hipotermije.
Na tvoju sreću lako me je prepoznati. Ovo su tri faze koje ne zaustaviš li me na vrijeme dovode do sigurne smrti. Stoga je najbolje poduzeti sve da me zaustaviš na samom početku, pogotovo ako si sam.
FAZA Tvoj stroj tj. tijelo radi na 36.8°C. Kada se pothladi i njegova temperatura se približava prema 35°C ono se instinktivno ježi i drhti, jer se pokušava grčenjem mišića zagrijati. Hladno ti je, i to pogotovo na ekstremitetima; drhtiš, brzo i plitko dišeš. Ako ništa ne poduzmeš biti će ti teško da se samostalno izvučeš.
FAZA Temperatura ti je ispod 35°C: ti jako drhtiš, toliko jako da šibica koju pališ se lomi u ruci. Loše kontroliraš mišiće, umoran si, zbunjen, euforičan, kao da si pijan, ponekad imaš osjećaj topline pa se čak i skidaš, haluciniraš, postaješ blijed, usne postaju plave, mišići otkazuju.Potrebna ti je nečija pomoć.
FAZA Temperatura ti pada ispod 32°C, drhtanje prestaje, ruke ne možeš koristiti, puls se smanjuje, disanje je sve sporije, tvoje tijelo poprima vanjsku temperaturu ...ti polako umireš. Potrebna ti je hitna hospitalizacija.
Ako ne želiš steći prethodno iskustvo, moraš se uvijek oblačiti po određenim pravilima: slojevito i toplo, ne dopustiti toplom zraku da izlazi iz tvoje odjeće, ne znojiti se, moraš biti suh pod svaku cijenu, ako se znojiš skidaj postepeno slojeve odjeće. Čuvaj glavu, vrat i ekstremitete jer tu tvoje tijelo gubi najviše vlastite topline.Kada je hladno jedi kaloričnu hranu, pij mnogo i imaj uvijek pouzdan izvor vatre i materijal za potpalu. Drži se podalje od hladnoće, vjetra i vlage!
FAZA 37-35°C U ovoj fazi imaš dobru šansu da se sam izvučeš. Odmakni se od izvora pothlađivanja. Zagrij se pod svaku cijenu: vježbaj bez znojenja, obuci se široko i slojevito, blokiraj topao zrak unutar odjeće i ispuni ju novinskim papirom, suhom travom…, prekrij glavu, vrat i ruke, pij topao napitak i zapali vatru ako si u mogućnosti. Nema tabu tema; ako ti je hladno privij se uz osobu koja je uz tebe.
FAZA 35-32°C Teško ćeš se sam izvući, potrebna ti je pomoć. Odmakni unesrećenoga od izvora pothlađivanja. Zagrij ga postepeno, ne agresivno. U ovoj fazi potrebni su realni izvori topline: ljudsko tijelo,toplo kamenje ili termosica (topla voda u boci) na dole navedena područja. Unesrećenom ne smiješ dati piti, alkohol je apsolutno zabranjen. Nikako agresivno i brzo zagrijavanje, nikako masaža ili topli tuš.
FAZA 32-28°C Potrebna je reanimacija (budi spreman) i hospitalizacija.
Za razliku od temperature, za indeks hlađenja ne postoji opće prihvaćeni standard, tako da za izračun indeksa postoji više formula. Sve formule pokušavaju osigurati kvalitetno predviđanje efekta koji će vjetar imati na ljudski osjećaj temperature. Meteorološke službe u različitim zemljama koriste svoje standarde za svoju zemlju ili region.
Prve formule i tablice za indeks hlađenja razvili su Paul Allman Siple i Charles Passel još prije Drugog svjetskog rata, dok su radili na Antarktici, ali su u upotrebu ušle tek 1970-ih. Bazirane su na brzini pretvaranja tekućine u led u maloj plastičnoj boci, koja je obješena na vrhu krova, na istoj visini kao anemometar. Taj takozvani indeks hlađenja bio je prilično dobar pokazatelj surovosti vremena.
Uvjeren sam da mnogi misle da tijelo gubi toplinu isključivo kada se nalazi u hladnom okruženju tj. radijacijom.
Iako je radijacija jedan od osnovnih mehanizma gubljenja temperature, ona nije i jedina.
Mnogo više temperature se gubi kondukcijom, tj prelaskom temperature sa toplog tijela na hladnu podlogu putem dodira (jedna od osnovnih fizičkih zakonitosti).
Evo zašto insistiramo na izradi dobrog ležaja. Po nekim jezivim studijima na zarobljenicima u vrijeme Drugog svjetskoga rata, dokazano je da golo ljudsko tijelo naslonjeno na aluminijsku podlogu koja se nalazi na snijegu izvlači temperaturu iz tijela tolikom brzinom da smrt zarobljenika nastupa u roku 20 minuta. Leći na zemlju bez izolacije zasigurno vodi istoj zadnjij stanici.
Uz korak kondukcije nalazi se i nimalo manje bitna - konvencija, tj. gubljenje temperature putem strujanja zraka (vjetar) i vode.
Dobro je znati da se temperatura u vodi prenosi tj. gubi i do 30 puta brže nego na suhom a da vjetar pri brzini od 30 km/h vanjsku temperaturu od +5 svodi na -5, tako zvani wind chill efekt - u nastavku tabela.
Hipotermija u vodi u nekim ekstremnim hladnim uvjetima može nastupiti i u roku od samo 15 minuta.
Evo zašto se naš Stipe nije smio znojiti. Na spavanje - uvijek suhi po svaku cijenu!
Hipotermija je zaslužna za najveći broj smrtnih slučaja u prirodi, dolazi nenadano onako usred noći kada nemamo vremena da se od nje sklonimo jer nemamo zaklon nad glavom i mogućnost da zapalimo vatru (ili nemamo znanja paljenja iste). Jedini spas od hipotermije je adekvatno sklonište i vatra, netko će me ispraviti i reći da je spas adekvatna oprema, slažem se - ali mi ovdje raspravljamo o situaciji nenadanog, ne planiranog, onoj situaciji gdje nismo planirali kampirati u prirodi sa ekipom na par metara od auta, jer kako kaže jedna narodna "sranja se uvijek dešavaju kada ih najmanje očekuješ".
Hipotermija je često najizraženija u rasponu temperatura od +5 do -5 stupnjeva Celzijusa. Za njezino nastajanje obično su potrebna tri faktora koji često idu zajedno: hladnoća, vlaga i vjetar tz. trokut hipotermije. Te tri komponente zajedno mogu značajno povećati rizik od hipotermije, posebno ako osoba nije adekvatno zaštićena od elemenata ili nije sposobna održavati tjelesnu temperaturu unutar normalnih granica.