u izradi...
Ovo je samo uvid u Priručnik Preživljavanja. Uskoro u tiskanom izdanju!
u izradi...
Većina nas kada ćuje izraz “Nož za preživljavanje” zamišlja Rambo nož - ogromni nož sa šupljom drškom i opasno nazubljenom oštricom koji izgledom plijeni pogled svakog pubertetlije. Nož i znanje rukovanja njime su zasigurno najvažniji elementi preživljavanja.
Što je oštrica kraća rukovanje njome je lakše i preciznije, mogućnosti ozljeda su manje a rizik lomljenja oštrice sveden je na minimum, težina i volumen su minimalni.
Ono ćemu treba težiti je kvalitetan nož oštrice ne dulje od 12 cm, širinom leđa od minimalno 5 mm, sa čvrstom tang konstrukcijom (oštrica prolazi cijelom dužinom kroz dršku koja je izvedena u jednom komadu te je od materijala koji je moguće prepraviti i prilagoditi vlastitom hvatu).
Uz dobar nož treba uvijek imati i dobar oštrač. Moj savjet je nabaviti V oštrač radi lakog i preciznog oštrenja na terenu - jer samo izuzetno oštar nož je i izuzetno siguran nož. Kod tupih noževa koristimo uvjek preveliku snagu tokom rezanja, a zbog tuposti rez je teško kontrolirati.
Kako je nož najvažniji rekvizit preživljavanja, naš odnos prema njemu mora biti jednak štovanju relikvije. Kopanje i gađanje nožem govori o našoj gluposti.
Jednom prilikom kad sam poznaniku na njegovo traženje posudio nož, nisao imao vremena da mu ga istrgnem iz ruke jer je on onako neiskusan odmah isprobavao oštrinu noža prelazeći palcem po njegovoj oštrici. Rezultat je bila hitna intervencija sa 4 šava. Nož se nikada nepotrebno ne vadi iz futrole, odlaže van iste a još manje posuđuje!
Što se tiče materijala oštrice, tu bi se moglo raspravljati u nedogled, jer - svako svog konja hvali. Jedno je pravilo - dobar čelik je onaj koji se da dobro naoštriti i zadržava dugo oštrinu. Ako volite ritual puliranja i uljenja oštrice odaberite lako oštrive karbonske čelike, ako za to nemate vremena - moderniji nerđajući čelici pravi su odabir.
Uz dobar nož ide uvijek i dobra futrola. Futrola služi prvenstveno za nošenje noža, a njena izvedba mora biti takva da u cijelosti štiti od mogućih ozljeda pri eventualnom padu i njenog probijanja oštricom. Nema veze da li je odabir futrole između kožne (zahtijeva održavanje) ili one plastične od kydexa kojoj je jedina mana da prljavi nož često ne ulazi u nju jer je uska. Važno je samo da su korice sigurne i robusne konstrukcije. Korice “Made in China” od semi-cordure dobre su samo za držanje noža na zidu!
Tokom višednevnih pustolovina uz laku oštricu nositi uvijek i jednu težu. Na top listi teške oštrice zasigurno je sjekira. Jedini problem sjekire je zahtjevna praksa radi sigurnog rukovanja. Ne smije se koristiti kada ste umorni, a u neukim rukama može postati jako opasna (govorimo o sjekiri oštrine žileta); zasigurno ostaje idealanim alatom u slučaju dugotrajnog preživljavanja.
Većina članova Škole preživljavanja i korisnika foruma survival.aforumfree.com koristi Kukri. Kukri je živa potvrda jednog od osnovnih pravila preživljavanja: minimalnim realizirati maksimalno.
Njegov smislen raspored težina multiplicira vašu snagu te sa minimalnim trudom imate maksimalne rezultate pri rezu; brzo se savladava tehnika rezanja, lagan je i precizan. Zbog svoje jedinstvene zakrivljenosti veoma je siguran jer njegova oštrica uvijek dolazi prije ruke na reznu površinu. Sa Kukrijem u ekstremnim uvjetima može se i kopati.
Nož u situaciji preživljavanja mora biti uvijek priljubljen uz tijelo, bilo na kajšu ili oko vrata, jer u slučaju hitne potrebe, a on se nalazi u ruksaku daleko od ruke ...je poput toga da ga nemate.
Vidi ovu ljepoticu na prvom mjestu lijevo, kako je graciozna i tanka. Ako želiš prilikom prvog divljanja u ekstremnom odabrati baš nju, sretno ti. Zasigurno precizna, ali nikako robusna u slučaju izrade brloga, splavi i drugog. Ona na drugom mjestu već je malo deblja, poput skandinavke sa planine, i baš zato se zove "Skendi". Snažna, precizna i lako oštriva, tipična oštrica noževa sjevera Europe. Ovu treću neću niti komentirati, jer po meni to je oštrica koju bi trebalo zabraniti. Još slabija od prve na popisu, ekstremna korištenja u slučaju preživljavanja brzo će joj presuditi. Ova četvrta još je jedna debeljuca daleka sjevera. Zasigurno najizdržljivija oštrica, iako ne toliko precizna, ali po meni najsvestranija u preživljavanju. I na kraju desno, odabir većine proizvođača noževa, jer ju je lako i jeftino izraditi. Zasigurno robusna, ali nimalo precizna ...na vama je odabir!
Ona koja ti dobro leži u ruci, pa ne baš. Ovdje pričamo o preživljavanju, ekstremnom u ekstremnome. Pljušti kiša, ti moraš izraditi brlog dok iz grmlja napada medvjed, a krv teče rukom preko drške. Znam, pretjerao sam, ali po meni ona nikada ne smije uvjetovati to da nož izleti, pobjegne ili se rotira u ruci, a tako nešto može garantirati samo drška s jakim gripom. Imao sam prilike testirati više stotina noževa, neki od poznatih proizvođača poput Bark Rivera lako izlete iz ruke. One koje ostaju u ruci većinom su izrađene od kratona (gume) ili hrapave micarte. Drške u sendviču, ako nemaju dobru završnu obradu, u vlažnim uvjetima mogu izazvati ozljede na ruci, poput drški od drva, koje "dišu" jer se ono suši te nakon nekog vremena sužava.
Na slici, drška od Fallkniven A1 Pro ( Švedska debeljuca) po meni najadekvatniji za "ekstremno". (Fallkniven, molim jedan nož gratis)
Ne radi se o tangama koje samo pravi pustolovi nose u divljini, već se radi o modelu noža gdje oštrica nastavlja cijelom dužinom ispod drške i ponekad izlazi vani te pruža nevjerojatnu čvrstoću nožu. Puni tang (na slici, prerezana drška da se vidi) je konstrukcija koju u situaciji preživljavanja svi mi želimo.
Nikakav Moj Dida Nož, Rambo Knife, Mora Knivar i drugi, gdje oštrica ponekad zadire tek 30% ispod drške. Takvi noževi prilikom ekstremna korištenja eksplodirati će u ruci.
Ovo je jedan od suvenira na kažiprstu desne ruke koji sam napravio iz čistog kretenluka. Novo kupljenom nožu (Cold Steel SRK) testirao sam grip, tj. koliko njegova drška može zadržati ruku u ekstremnim uvjetima. Smočio sam gumenu (kraton) dršku i gurao rukom prema naprijed dok nisam vidio da je moj prst preskočio istu i poljubio oštar nož. Rezultat testa, 5 šava i prodan nož! Pametan uči na tuđim greškama dok glup nikad ne nauči, stoga ...naučite iz moje.
Većina kožnih korica kupljenih noževa nije adekvatno obrađena za zaštitu od vode i vlage te se pri čestom močenju nakon nekog vremena deformira ili raspadne. Treba premazati nelakiranu koricu noža debljim slojem masti za gojzerice (fokina mast) ili voskom, omotati aluminijskom folijom i staviti u pećnicu na cirka 50°C 10 minuta ili dok koža ne upije mast. Koža će tokom zagrijavanja upiti svu mast koja zbog temperature postaje tečna. Nakon ponovnog ukrućenja masti u koži, futrola postaje izuzetno otporna na vodu. Isto možete napraviti i s drvenom drškom noža.
Uz to ne mogu prešutjeti, nebi bilo na odmet uvijek na vanjsku futrolu noža montirati futrolu s priborom za preživljavanje. Desilo mi se više puta da sam se morao u divljini odvojiti od skloništa i od ruksaka, na taj način opremu koja je mogla biti razlika života i smrti uvijek sam nosio sa sobom.
Jednom prilikom usred zimske divljine pred mrak dok sam još falio u iskustvu, odvojio sam se od skloništa i ruksaka i naravno, zadesila me gusta magla. Na sreću imao sam pribor za preživljavanje na vanjskom džepu noža, te sam zapalio vatru i dočekao jutro.